Hyppää sisältöön
Kesätanssit

Dansbana! Amos Rex: Tanssin talon kesätanssit

vapaa pääsy

~ 2 tuntia

dansbana, lasipalatsin aukio

Aikataulu:

Torstai 18.6. klo 16-18 (Juhannustanssit) 

Maanantai 22.6. klo 16-18 (Pride-viikon tanssit)

Torstai 9.7. klo 16-18 

Tanssin talo ja Amos Rex kutsuvat kaupunkilaiset tunnelmallisiin kesätansseihin Lasipalatsin aukiolle kokemaan perinteisen lavatanssitunnelman urbaaniin ympäristöön. Tanssit järjestetään Amos Rexin Dansbanalla, joka on kesän ajaksi Lasipihan aukiolle avautuva installaatio ja avoin tanssilava.

Tapahtuma tuo suomalaisen tanssiperinteen ja ainutlaatuisen lavatanssikulttuurin luontevasti osaksi tätä päivää. Ohjatuissa tanssihetkissä tutustutaan suomalaisiin perinnetansseihin, kuten valssiin, tangoon, jenkkaan ja humppaan. Luvassa on elävää musiikkia, yhteisöllistä tunnelmaa ja tanssin riemua. Kesätanssit jatkavat Tanssin talossa järjestettyjen suosittujen lavatanssien sarjaa, ja tuovat yhdessä tanssimisen ilon keskelle kaupunkitilaa.

Kaikentaustaiset tanssijat ja eri tavoilla muodostetut tanssiparit ovat tervetulleita. Ota kaveri mukaan tai tule yksin löytämään tanssipari – nautitaan yhdessä kesäillasta, musiikista ja tanssimisesta Helsingin keskeisellä paikalla. Opetus mukautetaan osallistujien taitotasoon, joten mukaan voi tulla yhtä hyvin ensikertalainen kuin kokenutkin tanssija. 

Tanssiohjaajina toimivat Tanssiteatteri Tsuumin ammattilaisohjaajat, ja Pop & Jazz Konservatorion opiskelijoista koostuva yhtye soittaa rytmit.

Tapahtuma etenee rennossa rytmissä: noin 20 minuutin tanssiopetuksen jälkeen nautitaan vapaasta tanssista, pidetään pieni tauko ja jatketaan jälleen opetuksella ja tanssilla. Tapahtuma on maksuton ja avoin kaikille.      

Tanssin talon tehtävänä on edistää, tukea ja toteuttaa monimuotoista tanssitaidetta ja tanssikulttuuria. Tanssin talossa on tarjolla sekä kotimaisia että kansainvälisiä tanssin ja esittävän taiteen esityksiä. www.tanssintalo.fi