Hallinto

Kieran Long
museonjohtaja, toimitusjohtaja
+358 40 154 6754 kieran.long@amosrex.fi
Henrik Johansson
Amos Rex, operatiivinen johtaja & Lasipalatsikortteli Oy, toimitusjohtaja
+358 50 574 7454 henrik.johansson@amosrex.fi
Kai Kartio
senior advisor
+358 50 562 1145 kai.kartio@amosrex.fi
Sofia Vainio
HR-koordinaattori
+358 40 746 4646 sofia.vainio@amosrex.fi
Charlotta Aminoff
hallintoassistentti
+358 40 635 9565 charlotta.aminoff@amosrex.fi
Sara Järvi
kehityspäällikkö
opintovapaalla

Viestintä, markkinointi ja yritysyhteistyö

Anna Iso-Ahola
myyntipäällikkö, yritysyhteistyö
+358 400 269 294 anna.iso-ahola@amosrex.fi
Iia Palovaara
viestintäpäällikkö
+358 50 544 3331 iia.palovaara@amosrex.fi
Iiris Mattsson
viestinnän asiantuntija
+358 50 3022 260 iiris.mattsson@amosrex.fi
Hanni Vakkilainen
viestinnän asiantuntija
+358 40 557 5344 hanni.vakkilainen@amosrex.fi
Eleonora Weyner
viestinnän assistentti
+358 40 673 5606 eleonora.weyner@amosrex.fi
Kati Peltola
graafikko
+358 50 555 9614 kati.peltola@amosrex.fi
Ida Kukkapuro
viestinnän asiantuntija
Opintovapaalla

Yleisötyö

Maria Saarikoski
yleisöpalvelupäällikkö
+358 40 537 4740 maria.saarikoski@amosrex.fi
Henna Korpela
palveluvastaava
+358 40 830 0610 henna.korpela@amosrex.fi
Melissa Aaltonen
myyntijärjestelmäkoordinaattori
+358 40 198 5879 melissa.aaltonen@amosrex.fi
Pamela Frankenhaeuser
palveluneuvoja
+358 50 305 0941 pamela.frankenhaeuser@amosrex.fi
Sanja Kulomaa
tuottaja
opintovapaalla
Mirjami Nykänen
kassavastaava
+358 44 3434 330 mirjami.nykanen@amosrex.fi
Alisa Närvänen
keskusteluoppaiden tiiminvetäjä
+358 40 195 2026 alisa.narvanen@amosrex.fi
Melanie Orenius
museolehtori
+358 50 356 6103 melanie.orenius@amosrex.fi
Henri Pienimaa
kassavastaava
+358 40 624 8758 henri.pienimaa@amosrex.fi
Laura Porola
yleisötyön kuraattori
+358 40 750 4708 laura.porola@amosrex.fi

Shop

Kristiina Syssoev
myymäläpäällikkö
+358 40 159 4579 kristiina.syssoev@amosrex.fi

Näyttelyt ja kokoelmat

Elsa Hessle
näyttely -ja sisältöpäällikkö
050 467 7313 elsa.hessle@amosrex.fi
Kaj Martin
intendentti, kokoelmat, Söderlångvik
+358 50 523 1343 kaj.martin@amosrex.fi
Itha O'Neill
johtava kuraattori
+358 50 576 2237 itha.oneill@amosrex.fi
Jussi Piironen
museotekniikkapäällikkö
+358 41 527 1752 jussi.piironen@amosrex.fi
Sofia Aittomaa
tutkija, Sigurd Frosteruksen kokoelma
+358 40 5171731 sofia.aittomaa@amosrex.fi
Niclas von Bonsdorff
registraattori
+358 50 303 1227 niclas.von.bonsdorff@amosrex.fi
Mia Derichs
konservaattori
+358 50 387 3230 mia.derichs@amosrex.fi
Anni Fahler
tuottaja, kokoelmat & Amos Andersons Hem
+358 40 182 9787 anni.fahler@amosrex.fi
Anastasia Isakova
kuraattori
+358 44 988 1528 anastasia.isakova@amosrex.fi
Marianne Lagus
AV-teknikko
+358 40 6276418 marianne.lagus@amosrex.fi
Krista Mamia
avustava kuraattori
+358 40 1241070 krista.mamia@amosrex.fi
Antonella Perna
registraattori, näyttelyt
+358 40 154 6608 antonella.perna@amosrex.fi
Hellen Rosenberg
palvelukoordinaattori, Amos Andersons Hem
+358 40 723 0074 hellen.rosenberg@amosrex.fi
Inna Schwanck
näyttelyassistentti
+358 40 631 2708 inna.schwanck@amosrex.fi
Katariina Timonen
kuraattori
+358 44 5733 844 katariina.timonen@amosrex.fi
Terhi Tuomi
kuraattori
+358 40 158 0739 terhi.tuomi@amosrex.fi
Sohei Yasui
museomestari
+358 41 755 6758 sohei.yasui@amosrex.fi
Kerttu Raittila
tuottaja, kokoelmat, Söderlångvik
opintovapaalla

Bio Rex

Marjo Sahi
operatiivinen päällikkö, myynti, Bio Rex & Lasipalatsin aukio
+358 50 466 2370 marjo.sahi@rexevents.fi
Antti Ikonen
AV-mestari
antti.ikonen@rexevents.fi