Skip to content

Visas nu


Andra sidan berget / Other Side of the Mountain

Andra sidan berget

”Tills lejonet har sin historiker, kommer jägaren alltid att vara en hjälte.” – Afrikanskt ordspråk

11 konstnärer, närmare 60 verk och tre nya beställningsverk.

Andra sidan berget sammanför samtidskonstnärer verksamma på den afrikanska kontinenten och i den afronordiska diasporan. De utforskar hur städer och moderna landskap formar relationerna mellan människor och platser, hur de kan skapa närhet eller avstånd.

Pojkar står och sitter på en solbelyst strand, kropparna återgivna i mjuka pastelltoner. Bakom dem möts det lugna havet och den ljusa himlen.
Magnus Enckell, Gossar på stranden 1910. Detalj. Sigurd Frosterus stiftelses samling

Sigurd Frosterus samling

Sigurd Frosterus samling av tidig modern konst visas i Frosterus-salen på Amos Rex.

Utställningen presenterar ett urval av samlingens mest betydande verk från det tidiga 1900-talet och lyfter fram målningarnas färgrikedom och intensitet.

Särskilt framträdande är Magnus Enckell och Alfred William Finch, som båda är representerade med över tio verk. Här visas även verk av Sigrid Schauman, Paul Signac, Henry Edmond Cross, Théo van Rysselberghe och Louis Valtat.