Skip to content

Kaija Saariaho & Jean-Baptiste Barrière: Ekstasis

Kaija Saariahon and Jean-Babtiste Barriéren Ekstasis på Amos Rex


Two konserter
torsdag 19.8.2021
kl. 19 – Utsåld
kl. 21 – Utsåld
Bio Rex, Amos Rex

Den visuella Ekstasis-konserten erbjuder en sex verks helhet för sångröst, instrument, elektronik och video. I tre av verken är musiken av Kaija Saariaho, och i tre av Jean-Baptiste Barrière. Även videorna är av Barrière.

Solister: Aliisa Neige Barrière, violin; Camilla Hoitenga, flöjt och Raphaële Kennedy, sopran.

Raija Malka ja Kaija Saariaho: Blick Kuva: Tuomas Uusheimo / Amos Rex

Raija Malka och Kaija Saariaho: Blick

I multisensoriska Blick är publiken medskapare genom att röra sig, observera, fördjupa sig och bygga egna kompositioner.

Utställningstiteln Blick syftar på en dikt av bildkonstnären Wassily Kandinsky från 1912. Den ingår i Kaija Saariahos verk Stilleben, som hörs på utställningen. Helhetsdramatiken i utställningen understryks av verket Blick sound environment, som växte fram ur Stilleben åren 2019–2021. Förutom instrument och sång hör vi också texter på olika språk samt ljud som anknyter till resande och mänsklig kommunikation, såsom fordon, stationer och telefonsvarare. Musikens teman är avstånd och nostalgisk längtan.