Generation 2026
Utställningen presenterar en ny generation konstnärer, varav många ställer ut sina verk offentligt för första gången.
Generation-triennalen arrangeras nu för fjärde gången och samlar 50 konstnärer och arbetsgrupper och bjuder in oss att konfrontera vår tids mest brännande samhällsfrågor. Grupputställningen för unga konstnärer är ett flaggskeppsprojekt för Amos Rex och museets ägare, Amos Andersons fond.
Konstnärerna i utställningen Generation 2026 utforskar identitet, tillhörighet och maktstrukturer. Genom att lyfta fram minoriteters röster, undersöka teknikens inverkan samt använda humor och absurditet som verktyg för motstånd visar konstnärerna en generation som betraktar världen med en kritisk blick – och formar sin plats i den med öppenhet och kompromisslöshet.
Utställningens samarbetspartners är Amos Andersons fond, Nuori Taide och Tero Saarinen Company.
Vad är Generation?
Generation är en triennal som hålls på Amos Rex och presenterar verk av konstnärer i åldern 15–23 år. Utställningen ger en inblick i en generation och deras konstnärliga arbete.
Stipendier & residens
Konstnärerna kan ansöka om stipendium från Amos Andersons fond för att förverkliga sina konstverk. Tero Saarinen Company och Nuori Taide erbjuder mentorskap och residensperioder.
Generation expertjury
Deltagarna väljs ut av en expertjury. Ungdomar i åldern 15–23 år med en koppling till Finland kan söka till utställningen. Konstnärerna och grupperna till utställningen 2026 valdes ut bland 647 ansökningar, med totalt 1141 föreslagna verk.
Nästa ansökningsomgång
Nästa Generation utställning hålls 2029. Den öppna ansökan startar hösten 2027. Museet stöder de utvalda konstnärerna genom hela utställningsprocessen, och ingen tidigare erfarenhet av att ställa ut konst krävs. Den öppna ansökan annonseras i alla kanaler.
Konstnärer
Sofia Parland & Erix Aboltins
Mira Özdemir
Aarni Pieski, Eeva Airavaara, Lilja Kervinen & Lucian Lovén
Duc Anh (Ducky) Cong & Nguyet Minh Hoang
Oiva Rytkönen
Erial Dolores
tibs
Leo Terävä & Aliina Kemppainen
Siiri Torvinen
Helmi Westerlund
Sani Tolonen
Hafsa Mahamed
Rafael Rainti
Ly Rahtu
xyny [ksɪnɪ ]
Eevi Kaila
melissa Sende
Elli Kavén
Paavo Kärki
Gabriella Presnal
Snowdrop Áine-Fae Belmont
Lari Rouvinen
Elli Roth
Viola Rauta
Tara Haikka
Eeli Hilme
Alva Strang & Rafael Denisov
Johan Urrutia
Aarne Heikura
Taika Sorjonen
Itäkannas Iiris, Kerava Elsa, Linnapuomi Joanna, Punin Esteri & Uusitalo Aaro
Rauha Helin
Victoria Torboli
Tekla Kokkonen
Veera Pelkonen
Rosa Helenius
Eino Intosalmi
Konsta Laaksosaari
Sofia Vuorenmaa
Aura Tiira
Iida Viio
Lena Patta
Veikka “pvp” Toivari
Nóra Somos
Tapio Rokkonen
Arvi Penttilä
Emilia Lehikoinen
Stanislava Ovchinnikova
Siiri Turpeinen
Vilma Tietäväinen
Showing 50 of 50 artists
”Deras verk är råa, direkta och kompromisslösa.”
Generation 2026-juryns ordförande är den kanadensiske konstnären, speldesignern och pedagogen Harold Hejazi.

Harold Hejazi arbetar brett med deltagande performancekonst, speldesign och samhällsengagemang. Hejazi, som är bosatt i Helsingfors, har under de senaste åren utforskat användningen av videospel inom teatern, och i sitt arbete behandlar han teman som ras, marginalisering och samtida kulturell mångfald.
Utöver Harold Hejazi bestod juryn av Generation 2023-konstnärerna Yoonsik Kim och Aino Kontinen, samt Amos Rex museichef Kieran Long, kuratorn Inna Schwanck, utställningsassistenten Krista Mamia och kuratorn för publikarbete Laura Porola.